FatherVasiliy3 small


Archpriest Vasyl Ivanovich Kuzmych, birthplace, the Chernovitsky district, Ukraine.

 

Spiritual formation received at the Kiev Spiritual Seminary.

 

November 29th of the year 1992, with the blessing of the Most Reverend Onufry, bishop of Chernovtsy and Bukovina, was ordained to the diaconate by the Most Reverend Antony, Bishop of Ural and Guryevsk, in the Holy Spirit Cathedral of the city of Chernovtsy.

 

December 4th, 1992, with the blessing of the Most Reverend Onufry, bishop of Chernovtsy and Bukovina, was ordained to the priesthood by the Most Reverend Panteleimon, bishop of Kitsman, Vicar of the Chernovitsky and Bukovinsky diocese, in the Holy Spirit Cathedral of the city of Chernovtsy.

 

In the years 1993-2005, was the rector of St. Michael's parish in the town of Stavchany, Khotinsky region, in the Chernovitsky and Bukovinsky diocese.

 

In the years 2005-2009, performed obedience in the Church of St. Innocent of Irkutsk Russian Orthodox Church (Moscow Patriarchate), in the city of Redford, MI (U.S.A.).

 

On September 4th of the year 2009, was appointed rector of Holy Trinity Church of the Russian Church Abroad in the city of Milwaukee, state of Wisconsin, Chicago and mid-American diocese, by The Most Reverend Peter, Bishop of Cleveland and administrator of the Diocese of Chicago and mid-America.

 

On March 14th of the year 2013, was appointed temporarily to perform the duties of rector of the Russian mission in honor of the icon of the Mother of God "Tender Mercies" in the city of Madison, state of Wisconsin, Chicago and mid-American diocese, by The Most Reverend Peter, Bishop of Cleveland and administrator of the Diocese of Chicago and mid-America.

 

On April 1st of the year 2013 was appointed Dean of the Second Deanery of the Chicago and mid-American diocese by The Most Reverend Peter, Bishop of Cleveland and administrator of the Diocese of Chicago and mid-America

 

 FatherDimitri5 small

 

Protodeacon Dimitri Kamolov.

 

Protodeacon Dimitri Alexandrovich Kamolov, born in Bratislava, Slovak Republic.

 

US Air Force: July 1954 thru January 1975  and retired.

 

US Federal Civil Service: from the August 1975 thru  September 1992 and retired.

 

During military career attended numerous Colleges and Universities graduating in December 1974 from Marquette University, Milwaukee, WI with a BA degree in Law Enforcement (Criminology). With part time attendance at University of Wisconsin, Milwaukee, WI between late 1970’s and mid 1980’s receiving a Post Baccalaureate Certificate in Russian Area or East European Studies.

 

Father Dimitri was ordained to the diaconate by the Most Reverend Alypy, Archbishop of Chicago and Mid-America on August 6, 1995 for service at Holy Trinity Russian Orthodox Church in Milwaukee, WI.

 

September 1997/8  Father Dimitri was awarded a double Orar by Archbishop Alypy at Holy Trinity Russian Orthodox Church, Milwaukee, WI.

 

In September 2010 Father Dimitri was raised to the dignity of Protodeacon by the Most Reverend Peter, Bishop of Cleveland, Administrator of the Diocese of Chicago and Mid-America. Father Dimitri continues to serve Holy Trinity Orthodox Church to the present.